Jednym z najważniejszych problemów społecznych jest przywrócenie jednostek z niepełnosprawnością i schorzeniami ruchu do dawnej aktywności. Wsparcie dla tych kroków stanowi myśl techniczna, która najśmielej rozwiązuje problem mobilności, w dużym stopniu gromadzącym czarne chmury nad środowiskiem niepełnosprawnych. A wszystko za sprawą nowoczesnych pojazdów dla osób z trudnościami w poruszaniu się, takich jak skutery inwalidzkie elektryczne. Dzięki temu rozwiązaniu osoby niepełnosprawne otrzymują perspektywę swobodnego przemieszczania się, a własny dom przestaje być miejscem odosobnienia. Skutery inwalidzkie elektryczne, najlepiej razem z usunięciem barier w architekturze, skłaniają te osoby do samodzielnych wypraw do sklepów i galerii handlowych, restauracji, a młodszych wspierają w poszukiwaniu pracy.
Co może zaoferować skuter inwalidzki
Skuter inwalidzki elektryczny to nie to samo, co wózki – różnią się od nich większymi prędkościami, skracającymi czas przemieszczania się i pozwalającymi na stosunkowo dalekie wyjazdy . Poza tym – koniecznie wygoda i łatwość obsługi. Większość modeli gwarantuje łatwe uzupełnianie energii skutera. Biorąc pod uwagę przeznaczenie, najważniejszą cechą jest stabilność jazdy, która uniezależnia kierowcę od niedoskonałości podłoża, ubytków, a także niewysokich krawężników. Konstruktorzy dbają o lekkość sprzętu i możliwość złożenia go do rozmiarów bagażnika samochodowego. Nie bez znaczenia jest estetyczny wizaż zupełnie inny od tradycyjnego wózka inwalidzkiego.
Dobre rady przy wyborze skutera
Rodzaje ograniczeń i sprawność rąk Są najważniejszymi wskazówkami do zdecydowania się na typ skutera. W celu sprostania długim trasom i przeszkodom oraz zagwarantowania bezpieczeństwa, trzeba zwrócić uwagę na silnik z wystarczającą ilością KM oraz mocny akumulator. Powinno się także dopasować rozmiar maszyny do konkretnej osoby. O łatwe manewrowanie postara się odpowiedni promień skrętu oraz wyważona i czuła amortyzacja. Ostatni, ale równie ważny krok w wyborze skutera, to wygoda i łatwe prowadzenie zawdzięczane przydatnym drobiazgom – oświetleniu i lusterkom, regulacji kolumny układu kierowniczego, udogodnieniom fotela i kształtowi kierownicy umożliwiającemu obniżoną pozycję rąk.