Nikt nie zaprzeczy, że warto dokonywać inwestycji w ziemię i budynki, dlatego że jest to zawsze inwestycja pewna. Przed wyjęciem sporej gotówki z portfela należy zyskać pewność, w jakim stanie znajduje się budynek. Posiadając świadomość faktycznego stanu możemy nawet zmienić cenę dobrze utrzymanego domu na atrakcyjnej działce, o co musi zadbać jej posiadacz lub administrator.
Ekspertyza techniczna budynku
Bardzo ważne jest, by w razie jakichkolwiek nieprawidłowości lub usterek wychodzących z ukrycia, przedsięwziąć wykonanie ekspertyzy budowlanej. Jej wykonanie należy oddać ekspertowi z uprawnieniami rzeczoznawcy, który swą osobą będzie uwiarygadniał jej konkluzję. Ekspertyza techniczna budynku są poważnymi orzeczeniami, których nie należy ignorować. W przypadku gdy ekspertyza mówi, że budynek ma usterki, bezapelacyjnie powinno się przystąpić do prac remontowych.
Często przytrafiają się różne zdarzenia. Nieuwzględnione ekspertyzy budowlane, które nakazują usunięcie wad bywają podstawą odmowy wypłaty świadczenia z polisy przez firmę ubezpieczeniową. Przeważnie ekspert sam ustala, w jakim okresie musimy dokonać napraw i w jaki sposób powinno być to zrobione. Nie wolno lekceważyć takich problemów, gdyż ekspertyza przekazuje wprost, czy budynek nadaje się do zamieszkania lub eksploatacji.
Remonty i dbałość o zieleń
Mieszkając w bloku lub kamienicy, pamiętaj, że w większości z nich zarządzający kumuluje środki na naprawianie i remontowanie już kilka lat wcześniej – mowa tu o tzw. funduszu remontowym. Dobrze jest trzymać rękę na pulsie i postulować kontrolę techniczną budynku i okresowe odświeżanie wyglądu i funkcji użytkowych. Dla utrwalenia wartości lokalu potrzeba regularnego odnawiania elewacji. Konieczne bywa też termomodernizację elewacji nieruchomości.
Wszystkie wspólne powierzchnie, np. klatki schodowe, również podlegają pod fundusz remontowy. Należy także pamiętać o zieleni przed budynkiem. Rolą zarządcy jest, aby o taką zieleń w sposób systematyczny dbać i co jakiś czas zastępować ją nowymi roślinami.