Którą szklarnię wybrać do własnego ogródka?

Na rynku dostępna jest pełna gama propozycji dotyczących szklarni. Różnią się one od siebie pod wieloma względami.
Czemu warto się przyjrzeć, aby zakupić właściwą szklarnię?

Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu czy szklana?

Szklarnie pokryte poliwęglanem

Bez wątpienia najatrakcyjniejszym pokryciem szklarni jest 8-10mm poliwęglan. Poliwęglan zaleca się wszystkim, którzy pragną szczególnie trwałego i lekkiego materiału.

Szyba

Aby szklarnia ogrodowa spełniała swoją rolę, należy zainwestować w szkło o grubości 3-4mm. Szkło wzmacniane będzie niewątpliwie najkorzystniejsze. Chcąc zadbać o bezpieczeństwo nasze i swoich najbliższych, należy wybrać oczywiście ten typ szkła. Podczas pęknięcia, nie zrobi ono nam krzywdy, gdyż dzieli się na miliony tępych odprysków.

Wady i korzyści szklarni do ogrodu w zależności od pokrycia

Cena to zazwyczaj podstawowe kryterium, które brane jest pod uwagę przy nabyciu szklarni ogrodowej. Oczywiste, iż szyba jest kilku krotnie tańsza od poliwęglanu. Jeśli nie nastawiamy się na ogrodnictwo seryjne, nasz wybór pewnie padnie właśnie na nią. Doświadczeni ogrodnicy doradzają, żeby zainwestować w grube szkło wzmacniane. Jest ono silniejsze niż cienka szyba, znacznie bezpieczniejsze a dodatkowo tańsze niż poliwęglan.
Waga pokrycia to następny niesamowicie istotny czynnik brany pod obserwację przy kupnie szklarni. Właściwe określenie wytrzymałości podłoża na obciążenie jest wyjątkowo istotne, gdy planujemy postawić szklarnię na piętrze budynku.
Należy uwzględnić, iż każdy m2 szyby 4mm ma wagę 10kg, co powoduje, że jest ona o wiele cięższa od poliwęglanu.
Oprócz ceny i wagi pokrycia, równie istotnym elementem jest wytrzymałość. Tutaj najlepszym wyborem będzie niewątpliwie poliwęglan. Oprócz dużej wytrzymałości jest on również materiałem nadzwyczaj miękkim oraz łatwym w obróbce.

Konstrukcje szklarni ogrodowych

Biorąc pod uwagę rodzaj konstrukcji możemy wyróżnić:

szklarnie z konstrukcją drewnianą – wygląda ona korzystnie na tle ogrodu, niestety jest najmniej odporna. Nie można zapominać, iż wilgoć ze szklarni w znacznym stopniu oddziałuje na drewno. Wymaga ono zatem regularnej impregnacji.

Szklarnie z konstrukcją stalową – jest jedną z popularniejszych możliwości konstrukcji szklarni.
Potrzebuje ona konserwacji antykorozyjnej. Jest trochę cięższa niż drewno jednak stal charakteryzuje się o wiele wyższą solidnością.

Szklarnie z konstrukcją aluminiową – są one wybierane najczęściej z powodu najwyższej odporności na warunki atmosferyczne. Jako jedyny model konstrukcji, nie wymaga konserwacji i świetnie sprawdzi się nawet w niskich temperaturach. Wybór ten natomiast wiąże się z najwyższymi kosztami.