Ułatwenia w samodzielności osób niepełnosprawnych

Ogromnym wyzwaniem dla niepełnosprawnego i opiekuna jest przezwyciężanie barier w czasie powszednich czynności. To dom jest miejscem, w którym osoba narażona na bariery spędza większość czasu i to właśnie w nim musi odczuwać pełnię bezpieczeństwa. Samodzielność to marzenie każdego niepełnosprawnego i należy zrobić wszystko, by przyczynić się do likwidacji ograniczeń.

Udogodnienia w niepełnosprawności

Dużo rozwiązań upraszczających codzienne funkcjonowanie osoby bez pełnej sprawności da się bez trudu umieścić w różnych pomieszczeniach. O wykorzystaniu tych czy innych udogodnień zadecyduje rodzaj niedomagania i jego nasilenie. Podstawowe udogodnienia są związane z łazienką – przede wszystkim uchwyty dla niepełnosprawnych instalowane przy sedesach i pod prysznicem. Oprócz tego przydadzą się siedziska prysznicowe lub wannowe, podesty, stopnie i maty zabezpieczające przed poślizgnięciem. Poza pomocami w łazience bardzo istotne będzie przystosowanie każdego pomieszczenia w mieszkaniu, tak aby osoba niesprawna ruchowo dała radę samodzielnie żyć.

Jak zaplanować wsparcie w lokalu osoby niepełnosprawnej?

Gdy niepełnosprawność implikuje jeżdżenie na wózku, wszystko w otoczeniu musi zostać dostosowane w takim zakresie, by ułatwić przenoszenie się z wózka na sedes czy miejsce do leżenia. Ważne jest, na jakiej wysokości są zamontowane urządzenia np. umywalka, ubikacja, zabudowa kuchni, szafki oraz materace. W różnych punktach wymagających przesiadania niezbędne są uchwyty dla niepełnosprawnych, wszędzie instalowane na wysokości pasującej do właściciela pomieszczeń. Funkcjonujące od dawna standardy jak na przykład zmieniające pozycję blaty rozwiązują problem utrudnienia w wykorzystaniu klasycznego stołu przez niepełnosprawnych.

Niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności – w w pomieszczeniach nie powinno znaleźć się żadne ograniczenie w postaci wysokich progów ani dywanów, które generują upadki. W każdym pomieszczeniu prawdziwą innowacją będą uchwyty dla niepełnosprawnych – realna, nieoceniona pomoc w samodzielności. Nie ma ograniczeń do ich montowania, dlatego powinny pojawić się niemal w każdym pomieszczeniu.