Usprawnienia dla osób niepełnosprawnych. Jak usprawnić dom?

Osoba niepełnosprawna bardzo często potrzebuje koniecznych usprawnień, by móc być samodzielną i móc w pojedynkę poradzić sobie z każdym dniem. Podczas wyjścia z miejsca, w którym mieszka zazwyczaj ma przy sobie najbardziej potrzebne, podstawowe przybory, które najprawdopodobniej nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa. Jak przeksztalcić dom, by został przestrzenią, w której będzie można czuć się bezpiecznie?

Projekt mieszkania dla osób niepełnosprawnych.

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, jak nieznacznie rozbudowane przejście w drzwiach, szersze schody, albo gniazdka na innej wysokości upraszczają życie. Na etapie budowy i projektu można zmienić umiejscowienie drzwi, tak aby np. prawidłowo dobudować podjazd, albo zestawić w całość np. dwa pokoje i kuchnię stwarzając przestronną i bezpieczną przestrzeń. Przestronne pomieszczenie to zazwyczaj mniej przeszkód do ominięcia przy przemieszczaniu się, i oczywiście dużo więcej swobody do płynnego poruszania się wózkiem czy chodzikiem. Meble powinny być na inną wysokość niż klasyczne w sklepach meblowych, a prysznic na samym początku można ustawić w taki sposób, aby osoba z trudnościami w poruszaniu się mogła się swobodnie umyć. Na rynku powszechne są już rzeczy pomagające takiej osobie w życiu na codzień, a które gustownie można dopasować do wystroju wnętrza, tak by nie wyglądało ono, jak wnętrze przystosowane do osoby z problemami w poruszaniu się.

Stołek pod prysznic w połączeniu z barierką – bezpieczna kąpiel.

Osoba niepełnosprawna czy nawet mająca chwilowe problemy z poruszaniem się (np. przez operację bądź urazy) zazwyczaj potrzebuje jakiejś asysty. To oczywiste, że osoba niepełnosprawna potrzebuje kogoś do pomocy też w łazience, chociaż przyznajmy – jak dużo z nas nie czuje się naturalnie, w sytuacji, w której ktoś idzie z osobą niepełnosprawną do toalety. Pobyty w łazience zwykle mają związek ze swoistą dyskretnością. To ważne, aby osoba niepełnosprawna dała radę się sama załatwić i wykąpać. Także osoba uzależniona od wózka, za to posiadająca odpowiednio dopasowany stołek pod prysznic, barierkę i bezprogowy brodzik będzie umiała radzić sobie bez niczyjej pomocy. Np. takie proste gadżety, jak stołek pod prysznic bądź drążki do trzymania, przydadzą się nie tylko osobie niepełnosprawnej, ale również starszym czy kobietom w ciąży. Zapewniają bezpieczeństwo, pomagają usprawnić swobodne siadanie i wstawanie. Dzięki nim istnieje sposobność umycia włosów i schylenia się w komfortowej pozycji do ziemi.

Pokój i sypialnia osoby niepełnosprawnej

Sypialnia powinna być miejscem, które kojarzymy głównie z odpoczynkiem. Idealnie byłoby aby łóżko było przystosowane do wymogów osoby niepełnosprawnej, tak by nawet za dnia, przy nieobecności opiekuna, potrzebujący mógł się swobodnie bezpiecznie położyć i odpocząć. Powinno się kupić łóżko zupełnie sterowane przy pomocy przenośnego pilota. Najlepiej nie zapominać, iż osoba niepełnosprawna może mieć problem, aby odpowiednio poprawić swoją poduszkę lub wałek pod stopami. Segmentowe sterowanie zapewnia delikatne podniesienie oraz opuszczenie każdej części ciała. Do tego, w sytuacji osoby poruszającej się na wózku, łóżko powinno znajdować się na wysokości wózka. Dzięki temu usprawnieniu niepełnosprawny bez pomocy osoby z zewnątrz może bez problemu przesiąść się z wózka na łóżko oraz w drugą stronę.