Zadbaj domek letniskowy?

Drewniane domki popularnie budowane są z naszych typów drzew, jak świerk lub sosna. To zagwarantuje że zazwyczaj można je otrzymać w niskich cenach i użytkuje się je bez zarzutu: w okresie zimy utrzymują stałą temperaturę, a w okresie letnim nie panuje w nich duchota. Musimy jednak pamiętać, iż te domki nie są w takim stopniu wytrzymałe jak tropikalne rodzaje, właśnie dlatego należy je odpowiednio przygotować do sezonu, a w dalszej kolejności skrupulatnie dbać o drewno. Domki wykonane z drewna poddane należytej pielęgnacji przez wiele sezonów będą doskonale wyglądały i właściwie służyły.
Prawidłowo przystosowana do prac budowlanych deska powinna być należycie wysuszona, potraktowana impregnatem, a następnie pomalowana ochronną emalią do drewna oraz lakierem. Domki bez pozwolenia skonstruowane z takich elementów bezsprzecznie wytrzymają wiele, wiele lat.

Wypada jednakże pamiętać, iż takie domki potrzebują jeszcze przedsezonowego odczyszczenia elewacji. Na przygotowaną i wypolerowaną elewację drewnianego domku należy zastosować warstewkę impregnatu w wybranym kolorze. Pamiętajmy tutaj o ważnej zasadzie: im mniej twarde drewno, tym mocniejszy rodzaj lakieru.

Domki z drewna z tarasem nie muszą być pomalowane warstwą lakieru we wszystkich tych jakie są najbardziej narażone na ścieranie: podłodze lub barierkach. Tego typu powierzchnie zdecydowanie lepiej posmarować bazą oleistą. Poolejowanie drzewa, które było już przedtem zaimpregnowane w ten sposób nie wymaga głębokiego ścierania jak wtedy, kiedy zastosowano lakier. Pokrycie olejem elewacji domku starczy jedynie wyrównać kolor tak, aby następna nałożona warstwa nie prezentowała się brzydko.