Czy Polacy poszukują zatrudnienia Francji?

Blisko 10 lat temu Francja była jednym spośród najistotniejszych kierunków dróg za pracą wśród Polaków. Dalekim echem odbiła się podówczas ulotka z polskim hydraulikiem , jaki namawiał Francuzki do bukowania przysług obcokrajowców znad Wisły. Wraz z upływem sezonu, linia wzrostu we Francji cichła, zaś roboty poczęło brakować choćby dla tubylców. Podobnie jak współcześnie kształtuje się okoliczność angażowania Polaków we Francji?

Praca we Francji – kto jest w stanie ją odszukać?

Mnóstwo ofert w niejednym terytorium kontynentalnym (Francja nie przystaje tu do elementów), poluje na fachmanów spośród rejonu budownictwa. Uznanie znajdą tu najistotniejsze specjalności niezbędne do murowania domków – polskich rzemieślników tudzież wykończeniowców szanuje się za predyspozycje a także podejście do przymusów. Ciągle daje się osiągnąć atrakcyjne pod warunkiem powodów finansowych zatrudnienie dla rzemieślnika, cieśli, ślusarza, masarza bądź spawacza – niniejszych profesji w różnych regionach Francji stale brak. Całkiem wiele wakatów ( najczęściej w trakcie wakacji ) bywa w restauracjach i hotelach – barmani, kelnerzy, sprzątaczki oraz pokojówki. Miejsc pracy nie brakuje też dla opiekunek do dzieci oraz starszych. poszukuje się jednostek z kwalifikacjami w nowoczesnych dziedzinach typu social media, e-commerce, consultig czy informatyka – oraz wszelkiej maści inżynierów. Jako że angielski pozostaje tutaj w niewielkim poważaniu, zasadniczą sprawą będzie zawsze poziom opanowania języka francuskiego.

Praca we Francji – jakie zarobki?

Brak jednej bazy dla każdego – poziom pensji został uzależniony od kwalifikacji, umiejętności, doświadczenia i rodzaju wykonywanych czyn ości. Podstawowa płaca we Francji to 1458 euro w wymiarze 35-godzinnego tygodnia pracy. Za to nadgodzina jest dodatkowo płatna, co jest określone prawem ( 25% za pierwsze 8 godzin, pozostałe 50%. ) W wypadku gdy mówimy o osobach z wykształceniem i plac budowy, zarobki mogą sięgać nawet 3-4 tys. euro, branża hotelowo-gastronomiczna może liczyć na 1,5 – 1,7 tys. euro. Najgorsze wypłaty otrzymują pracownicy niewykwalifikowani.

Jak żyje się we Francji

Życie w tym kraju zabiera znacznie więcej niż u nas, np.:

• kwota wynajęcia dachu nad głową w dobrej lokalizacji mieści się w granicy od 500 do nawet 900 euro,

• żywność jest zdecydowanie kosztowniejsza niż w Polsce, dlatego też opłaca się kupować artykuły spożywcze w marketach lub dyskontach,

• bilet miesięczny na komunikację publiczną wynosi co najmniej 50 euro,

• Można liczyć na akceptujący stosunek mieszkańców Francji do Polaków.