Jadalnia domaga się specjalnego stołu

Jadalnia pozostaje jednym z najważniejszych wnętrz w całym mieszkaniu. To tu cała rodzina spożywa wspólnie obiady i spędza się przy stole co dzień bardzo wiele czasu. Ważne jest zatem, by odpowiednio urządzić to pomieszczenie, aby urocze momenty sprawiały nam przyjemność.

Co najpierw do jadalni? Przede wszystkim pomyśl o stole

Jak dobrze obliczyć rozmiary blatu? Najlepiej dostosować wielkość stołu do wszystkich osób w rodzinie. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy musi mieć zagwarantowane przy stole mniej więcej 60 cm przestrzeni. Taki układ zagwarantuje sporo miejsca dla każdego w czasie wspólnych meetingów i posiłków. W końcu nie można sprawić, by domownicy przy wspólnym jedzeniu stykali się nawzajem rękoma. Należy zdecydowanie uwzględnić życie towarzyskie – jak wielu znajomych będzie u nas co jakiś czas. W takiej sytuacji należy rozważyć zakup dużego mebla, co pomoże pomieścić w tym miejscu goszczących u nas znajomych.

Stół z rogami czy okrągły?

Zdecydowanie o wyglądzie stołu do jadalni będzie sprawą nadzwyczaj zależną od głównego lokatora. Musimy brać pod uwagę w pierwszej kolejności własne preferencje i to, jak dany stół komponuje się z wystrojem pozostałych części wnętrza. Podobno krągły blat okazuje się bardziej elegancki, więc powoduje, że jadalnia staje się wytworna i stylowa. Z tym że wówczas musisz zlokalizować go centralnie. Nie trudno nam będzie umieścić go choćby przy przy brzegu, ponieważ będzie wyglądać to na niekorzyść designu, a ponadto mebel nie będzie dobrze odegrać powierzonej roli. Dlatego okrągły format bardziej będzie pasował do większych pomieszczeń.

Lampy nad stół – na jakie się zdecydować?

Typ oświetlenia to rzecz nie do przeoczenia w kreacji wystroju jadalni. Miejscem, które jest w tym pomieszczeniu najbardziej podkreślone światłem i koncentrujące zaintresoanie obecnych, musi być blat. Przecież to główny mebel w całej jadalni. Lampy nad stół warto wziąc razem ze stołem, by dopasować je do stylistyki wnętrza. Dobre produkty połączą w sobie funkcjonalność z atrakcyjnym lookiem. By udoskonalić wygląd blatu, należy zamówić klosze skierowane w dół. Sprawi to, że plat na całej płaszczyźnie będzie starannie rozjaśniony, a na tym musi nam przede wszystkim zależeć. Nie zapomnijmy przy okazji, aby lampy nad stół wisiały na właściwej odległości od blatu. Nie możemy pozbawić się opcji ustawienia tam np. długich kwiatów w wazonie. Zbyt nisko umiejscowione klosze skutecznie w tym przeszkodzą.