Jak stres wpływa na człowieka i jak sobie z nim radzić

Nieustanne zwiększanie poziomu stresu staje się normą w realiach współczesności. Rywalizacja i ciągły pośpiech rodzą napięcie i rozmaite problemy. Stres to także przyczyna kilku dolegliwości i zaburzeń emocjonalnych, dlatego powinno się uzyskać zdolność radzenia sobie z nim.

Jakie są źródła stresu?

Powodów, dla których dopada nas stres, może być mnóstwo. Rozmaite okoliczności można obarczyć odpowiedzialnością za powstawanie stresu i nie zawsze bywają to wyłącznie zdarzenia katastrofalne w skutkach. Wystarczą na przykład rozmowa kwalifikacyjna, romantyczne spotkanie czy uroczystości ślubne.

Co ciekawe, stres w małych dawkach wykazuje efekty dobroczynne. Kłopot pojawia się z nadejściem obezwładniającego lęku, więc istotne jest to, aby wiedzieć, jak poradzić sobie ze stresem. Jeśli nam się nie uda, wpadniemy w spiralę efektów ubocznych, czyli wyjątkowo niekomfortowych epizodów somatycznych. Bywają to najczęściej: migrenowe bóle głowy, dysfunkcje układu trawiennego czy złe samopoczucie – to jedynie niektóre skutków.

Naucz się walczyć ze stresem

Czy istnieje dobry sposób na stres? – często pytamy w chwilach, kiedy dotknie nas osobiście. Podczas stresu odczuwamy bezpośrednio skutki zdenerwowania. Oddychamy płycej i szybciej, uderzają na nas poty, pojawiają się mikrodrgawki mięśniowe. Mogą to być również inne objawy, zależnie od stanu i natężenia emocji. W tej sytuacji, myśląc, jak poradzić sobie ze stresem, trzeba wypróbować techniki relaksacyjne. Czasem może pomóc już parę głębokich wdechów i podróż myślami do przyjemnych doświadczeń. Nic nie zastąpi jednak odcięcia się wobec danej sytuacji. Czasami ambicja czy ogromna presja sukcesu sprawiają, że mamy nieobiektywny stosunek do niektórych wydarzeń, uważając ich rozwój nie po naszej myśli za ostateczną życiową klęskę. Ten sposób myślenia prędko zaowocuje zaklętym kręgiem, z którego nie ma wyjścia. Co do ograniczenia wpływu stresu, przyda ci się zrównoważony zegar biologiczny – regularne i zdrowe posiłki, wystarczająca ilość snu i regularna aktywność fizyczna. Zwłaszcza ten ostatni czynnik sprzyja w dawaniu upustu złym fluidom, co znacząco redukuje ilość stresu.