Każdy, kto choć raz odwiedził Łódź, słyszał bez wątpienia o najważniejszych obiektach fabrycznych a także o efektownych kamienicach dawnych fabrykantów. Nie wszyscy mają świadomość natomiast, że miasto jest pełne dodatkowo mniej znanych, a mimo to jednakowo ciekawych budynków. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?
Zapewniane przez zróżnicowaną Łódź atrakcje turystyczne to przecież nie tylko te leżące w obrębie Manufaktury. Co jeszcze może nas zainteresować? Nowa Tkalnia Karola W. Scheiblera to jeden z ciekawszych elementów na architektonicznym planie Łodzi. Ten niezwykły zabytek XIX-wiecznej techniki posiada znaczącą wartość, chętnie odwiedzają go też turyści, którzy w czasie wycieczki po Łodzi pragną odhaczyć najciekawsze zabytki inżynierii tego miasta. Budynek Nowej Tkalni stanowi fascynujący przypadek budynku zrealizowanego w ostatnich latach XIX wieku według zamysłu Pawła Rübensahma. Potężny gmach do dziś imponuje swoimi gabarytami i fasadą. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zwłaszcza jego piękna elewacja, przywodząca na myśl formy renesansowe.
Interesującym przykładem zabytku, który może pochwalić się imponującą przeszłością, jest szpital fabryczny Scheiblerów. To jeden z barwniejszych gmachów pofabrycznych, z jakimi większość z nas spotka się podczas spacerów po Łodzi. Skonstruowany w 1884 roku, stanowił pierwszy przyfabryczny szpital w mieście. Inspiratorką jego budowy była wdowa po Karolu Scheiblerze – Anna. Co dość ciekawe patronką szpitala została św. Anna, a sam gmach do chwili obecnej znakomicie sprawdza się w swej pierwotnej funkcji. Zabytkowy szpital ma swoje szczególne miejsce w panoramie miasta oraz jest jednym z tych miejsc, które na zawsze zapisały się w historii Łodzi.