Stacjonarnie vs. mobilnie – jaki domek lepiej mieć na swojej posesji?

Niejednej osobie udaje się wyobrazić swój własny domek drewniany, który będzie spełniał wszelkie życzenia odnośnie jego lokalizacji i wyposażenia. Zaskakujące pomysły vs. nastrój w tradycyjnym guście – pomiędzy tymi modelami da się umieścić wszystkie możliwe pomysły. Niezależnie od tego, ile będzie nas kosztował, przy zakupie domku letniskowego można zatroszczyć się o kilka istotnych warunków.

Między budynkiem na stałe a wersją do transportowania

Domki rekreacyjne możemy dowolnie przewozić z dowolnego stanowiska na inne, a przecież posiadają wkomponowane na stałe ciężkie instalacje:

grzewcze, elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Czas oczekiwania na taki domek bywa stosunkowo odległy, a koszty nieczęsto mieszczą się w 20 tys. zł.

Mobilne mieszkania to m.in.:

· domki drewniane na kołach

· domki holenderskie – z pokryciem na specjalnym stelażu, z opcją transportową

· przewoźne mieszkania, czyli przyczepy campingowe.

Domki z drewna stacjonarne posiadają znacznie bardziej interesujący efekt niż domki mobilne, lecz jednocześnie trudniej je utrzymać. Zagadnieniem nr 1 może być niewłaściwie dostosowana izolacja lub nierównomierne osiadanie. W tym wypadku uda nam się swobodnie umieścić okna, przystosować pomieszczenia na piętrze czy taras, co o co łatwiej z większą bryłą.

Wyróżniane są dwa typy domków stacjonarnych

· niewiwlkie domki letniskowe, bez wpuszczonych w grunt fundmanetów

· duże domki letniskowe całoroczne z fundamentami.
Czym należy się kierować decydując się na domek drewniany?

W przypadku domku letniskowego trzeba zwrócić uwagę na izolację cieplną, obróbkę otworów drzwiowych i okiennych (uszczelnienia szkła, łączenie zawiasy, okucia) oraz profesjonalne umieszczenie domku na działce i możliwość pokrycia gontem lub dachówką. Nie możemy także zostawić samej sobie sprawy wyboru drewna do stawiania domków letniskowych. Dyskwalifikuje je występowanie usterek takich jak pęknięcia i chore sęki, które wpływają negatywnie na wartość desek. Nie mogą mieć oznak sinizny, śladów zarobaczeń, zgnilizn, oblin oraz krzywizn.

Jakie domki drewniane wybrać – całoroczne czy sezonowe?

Wcale nie trzeba dokonywać wyboru – domki drewniane możemy przygotować do mieszkania zimą również wtedy, gdy nie mają głębokich fundamentów. Wszystko zależy od ogrzewania i grubości ścian i podłogi, dlatego wystarczy podczas budowy zadbać o warstwę izolacji cieplnej. Należy również zająć się wentylacją domku, założyć porządny dach oraz ochronić przed nadmiarem wilgoci. Gdy idzie o przeznaczenie domków do użytku również zimą dach musi być dokładnie ułożony i wyposażony w ocieplenie z wełny mineralnej, styropianu oraz dobrze chroniącą warstwę zewnętrzną.