W jaki sposób miedź wpływa na nasze zdrowie?

Miedź jest ważnym pierwiastkiem, który może się poszczycić zbawiennym działaniem na nasz organizm. Deficyt miedzi może odbijać się na naszym zdrowiu. Na ratunek przychodzą kubek miedziany, które w połączeniu z odrobiną wody wystarczą, aby się przed nimi ustrzec. Jakie jest zadanie miedzi w ludzkim organizmie i w jaki sposób można zapewnić mu jej odpowiedni poziom?

Miedź i jej wpływ na ludzki organizm

Pierwiastek miedzi można spotkać jedynie w małych ilościach wewnątrz naszego organizmu, ale nie ma takiego miejsca, w które by nie docierał. Wspomaga żelazo w dostarczaniu tlenu do narządów. Działanie mózgu oraz prędkość przesyłania impulsów jest uzależnione między innymi od obecności miedzi. Miedź wpływa także na odporność, a także minimalizuje ilość wolnych rodników powodujących uszkodzenia komórkowe i mutacje genowe. Ponadto jest skuteczna w zapobieganiu schorzeniom układu krążenia oraz serca. Opóźnia też procesy starzenia oraz wykazuje działanie bakteriobójcze.

Jakie produkty dostarczają najwięcej miedzi do organizmu?

Składniki spożywcze o największej zawartości miedzi to: kakao, wątróbka, niektóre nasiona i orzechy oraz otręby i płatki zbożowe. Przyswajalność miedzi jest uzależniona od wielu czynników. Najlepszą wchłanialność przypisuje się miedzi trafiającej do organizmu z produktami pochodzenia zwierzęcego. Amatorzy diet wegetariańskich powinni zadbać o dostarczenie organizmowi witaminy C i węglowodanów, które wpłyną na poprawę wchłanialności miedzi. Przyswajalność obniża za to pożywienie bogate w cynę, cynk, fosfor, wapń i żelazo.

Kubki miedziane jako źródło miedzi

Źródłem miedzi jest nawet woda. Na jej zawartość wpływają dwa czynniki – kwasowość i rodzaj materiału, z jakiego wykonane są rury. Woda o wysokiej twardości ma zdecydowanie mniejsze ilości jonów tego pierwiastka. Sposobem na to są kubki miedziane. Po umieszczeniu w nich wody na 3-4 godziny można uzyskać płyn z wysokim nasyceniem jonami miedzi oraz prawidłowym poziomie pH. W ten sposób zyskamy nie tylko prawidłowe nawilżenie, ale jednocześnie usuniemy wszelkie toksyny znajdujące się w organizmie. Dobrze jest mieć nawyk picia wody miedzianej każdego dnia na pusty żołądek, bowiem świetnie pobudza to układ trawienny. Dodatkowo, kubki miedziane oprócz dbania o nasze zdrowie stworzą wyjątkową dekorację.