Który typ dachówki ceramicznej jest najlepszy?

Dach na którym ułożono dachówkę ceramiczną jest trwały, bezpieczny i energooszczędny. Na uwagę zasługuje także forma samej dachówki, będący połączeniem stylowego wyglądu i zwracającego uwagę kształtu. Na rynku istnieje sporo rodzajów dachówki, z tego względu warto się z nimi zapoznać jeszcze przed zakupieniem. Pomoże to najlepszej dachówki.

Dachówka ceramiczna – jak dobrać rodzaj do potrzeb i preferencji?

Dachówka ceramiczna jest dostępna w kilku kształtach i ma mnóstwo różnych właściwości, w zależności od rodzaju. Mnogość kolorów i szeroki wybór pozwalają nadać dachom unikalnego charakteru.

Gatunek mnich mniszka to najbardziej popularna z odmian. Wyróżnia się nierównomiernym, podłużnym kształtem i składa z dwóch oddzielnych fragmentów

Dachówka ceramiczna typu karpiówka to najdłużej istniejący z dostępnych na rynku wariantów i wciąż cieszy się dużą popularnością i też często widać ją na dachach budynków. Wyróżnia się przez swoje charakterystyczne ostre i proste krawędzie, a także półkoliste zakończenia. Dachówka ta ma prostą formę i jest lekko wydłużona, a jej powierzchnia jest gładka bądź żłobkowana. Taki model pokrycia dachu jest bardzo plastyczny, a w efekcie bardzo uniwersalny. Karpiówkę można położyć na dachu jedną z dwóch metod: w łuskę lub w koronkę.

Kolejna odmiana wyróżnia się formą przypominającą literę S, to dachówka ceramiczna holenderka – model o wielu zaletach. Jej zaletą jest funkcjonalność – doskonale uszczelnia dach, a jednocześnie świetnie odprowadza wodę. Jej kształt umożliwia układanie na wiele sposobów.

Najbardziej rozpoznawalna wśród dachówek jest dachówka ceramiczna zakładkowa. Charakterystyczne wypukłe „zakładki” wzdłuż krawędzi to jej znak rozpoznawczy. Dzięki wypukłościom dachówkę można układać warstwami. Bardzo często jest stosowana przy uszczelnianiu połączeń.

Gatunkiem, który ciężko pomylić z innym jest dachówka ceramiczna marsylka. Można ją rozpoznać po podwójnych wyżłobieniach. Ta odmiana jest zaliczana do grona dachówek zakładkowych.